"Umelci"

Autor: Adrian Gubčo | 16.1.2015 o 19:42 | (upravené 17.1.2015 o 13:56) Karma článku: 11,31 | Prečítané:  14486x

V tomto blogu nechcem zaťažovať dlhými textami. Nižšie zverejnené fotky budú hádam hovoriť samé za seba. Budú prezentovať to, čo istá skupina ľudí sebavedome nazýva umenie. Názor si spravte sami.

Aby som ešte zaradil tento článok trochu do kontextu - môj posledný blog (http://gubco.blog.sme.sk/c/370564/kriminalna-kultura.html) sa týkal nelegálnych (toto treba pre istých jedincov zdôrazniť) graffitov v meste. Najvyššia koncentrácia takýchto "tagov" v Bratislave sa vyskytuje na Mariánskej ulici a okolí, čo som spojil s prítomnosťou obchodu s graffiti pomôckami Rooftop. Odpoveď (http://www.rooftop.sk/grafity/clanok/kriminalna-kultura-odpoved-933) nenechala dlho na seba čakať a daný obchod sa zo zodpovednosti vyvinil. Z právneho hľadiska má nepochybne pravdu a objektívnu zodpovednosť nenesie. Graffiti pomôcky sú legálne a obchod nezodpovedá za to, čo potom zákazníci s nimi robia (hoci majitelia samozrejme o tom dobre vedia, a dobre poznajú aj konkrétne podpisy jednotlivých "writerov"). Rooftopu preto samozrejme žiadne postihy nehrozia. Najviac teda trpia tí obyvatelia a podnikatelia, ktorí na Mariánskej žijú alebo tam majú svoje prevádzky. Viem si predstaviť, že to môže viesť až k odchodu niektorých podnikateľov z ulice, čo mi bolo formou JPP aj potvrdené - chystá sa zatvorenie jednej známej "adresy", ktorá je medzi Bratislavčanmi pomerne obľúbená, keďže majiteľ už nemá silu neustále udržovať prevádzku nepotagovanú a čistú. Fotografie nižšie sú hádam dostatočným dôkazom, že neotváram pseudoproblémy a treba začať túto problematiku seriózne riešiť.

 

 

A na záver ešte bonus. Niektorí členovia graffiti komunity radi hovoria, že proti graffitom sa dá bojovať graffitmi. Mesto sa minulý rok o niečo také pokúsilo a nechalo street-artovým umelcom premaľovať nosníky mostu na križovatke Ružinovskej a Bajkalskej. Výsledok sa dal očakávať:

 

Fotografie použité s dovolením autorov.

Autor je členom Bratislavského okrášľovacieho spolku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Muži prišli na to, ako po narodení dieťaťa získať viac peňazí

Ak ide na materskú aj muž, rodina si môže pekne privyrobiť. Veľa ľudí o tom nevie.

KOMENTÁRE

Boj s Ficom už nestačí

Pravica by sa mala zamerať na daňovú politiku a kritiku byrokracie.

SVET

V najväčšom austrálskom zábavnom parku zomreli ľudia

Za tragédiou je zrejme dopravný pás na vodnej atrakcii.


Už ste čítali?