Ako áno, ako nie

Autor: Adrian Gubčo | 10.9.2014 o 12:31 | Karma článku: 3,58 | Prečítané:  1088x

Na Slovensku je len málo príkladov, kedy sa k rozvoju mesta pristupovalo koncepčne. Namiesto dlhodobého procesu, kedy sa pozorne vypočujú požiadavky verejnosti, spracujú sa odborné posudky a pripomienky a zrealizujú sa medzinárodné architektonicko-urbanistické súťaže, je bežnou praxou skôr odpredanie pozemku developerom bez akejkoľvek predstavy, čo by sa v území malo nachádzať. Územné plány sú do veľkej miery len všeobecným proklamovaním príspustných a neprípustných funkcií a nakoniec mesto odklepne investorovi viacmenej všetko, v mnohých prípadoch bez väčšej účasti verejnosti a za pomoci ochotných úradníkov. Na Slovensku sú však dobré príklady obidvoch prístupov.  

 

Ako áno

 

V meste Trenčín sa aktuálne realizuje jeden z kľúčových projektov, ktorý zásadne ovplyvní život tohto krajského mesta na desaťročia dopredu. Modernizácia železničného koridoru, prekládka trate a výstavba nového železničného mosta uvoľní rozsiahlu časť územia v priamej väzbe na nábrežie Váhu a historické centrum mesta. Namiesto jednoduchého odpredaja pozemkov sa Trenčín rozhodol pre realizáciu projektu Trenčín SiTy, ktorý má definovať ďalší rozvoj mesta týmto smerom. Celý projekt sa začal komunikáciou s laickou verejnosťou, ktorá definovala svoje požiadavky voči celému plánu: prepojiť mesto s Váhom, vytvoriť živé centrum a zakomponovať trať do mestského organizmu. Ďalším krokom bol študentský workshop, kde mladí architekti priniesli množstvo nových nápadov a inšpirácii. Plánovanie pokračovalo aj na odbornej úrovni, kde niekoľko multidisciplinárnych tímov odborníkov (nielen architekti a urbanisti, ale aj geografi, ekonómovia, environmentalisti atď.) diskutovalo a vytvorilo dostatok podkladov pre porotu, ktorá následne sformulovala zadanie urbanistickej súťaže. Tá bola kvalitne pripravená a široko publikovaná, medzi inými aj na najčítanejšom svetovom architektonickom webe ArchDaily. Vďaka tomu prišlo množstvo návrhov (59) a víťazom je prestížny ateliér zo Švédska. Participatívny proces však pokračuje aj naďalej a výsledný produkt by sa mal stať podkladom pre územný plán zóny. Projekt je výborne komunikovaný, tak cez médiá, facebook aj vlastnú internetovú stránku. Trenčín, už teraz veľmi príjemné malé mesto, má tak obrovskú šancu stať sa mestom s najvyššou kvalitou života na Slovensku.

 

Ako nie

 

Príklad miesta, kde nevedia, ako sa to má robiť, je v princípe veľmi podobný. Opäť ide o územie pri rieke, v blízkosti centra mesta a z rozsiahlou nezastavanou plochou, ktorá čaká na urbanizáciu. Ide o územie tzv. Celomestského centra (CMC) Petržalka, ktoré je zo severu ohraničené Dunajom, zo západu prístupovou komunikáciou k Starému mostu, z východu Prístavným mostom a z juhu Einsteinovou ulicou s výbežkom k Bosákovej ulici. Územie je to mimoriadne rozsiahle a mimoriadne atraktívne pre každého potenciálneho investora. Plánovacia príprava na riešenie tohto územia začala ešte počas predminulého funkčného obdobia na bratislavskom magistráte (2002-2006). Územie je pravidelne spracovávané v rámci študentských prác na FA STU a prebehla dokonca aj urbanisticko-architektonická súťaž, ktorú vyhral slovenský ateliér Markrop. Zaujímavý zámer bol pripomienkovaný laickou i odbornou verejnosťou, pričom mimoriadne kvalitné a dôležité pripomienky malo napríklad občianske združenie Bratislavské ostrovy (odkaz na konci článku). Pomerne rozsiahla finálna dokumentácia (dátum z roku 2009) je k dispozícii aj na webstránke Hlavného mesta Bratislavy. Potiaľto by to bolo relatívne v poriadku.

 

Tu sa však dostávame k ďalšiemu vývoju situácie. Plánovanie podobných megaprojektov zasiahla kríza a tak na pár rokov zaspal aj zámer CMC Petržalka. Medzičasom však kríza pomaly doznieva a v tomto území sa spojili dvaja kľúčoví slovenskí developeri (HB Reavis a J&T Real Estate), ktorí v prvej polovici roku 2014 predstavili prvý z projektov, ktorý chcú v CMC Petržalka realizovať – dvojicu výškových kancelárskych budov Alfa Park. Táto budova rešpektuje územný plán zóny CMC Petržalka. Nie však len ten starý, ale aj ten nový, inovovaný.

Urbanistická štúdia (UŠ) prišla s inováciami, čo je vzhľadom na zmenenú ekonomickú situáciu prirodzené. Problémom však je, že tieto zmeny neboli komunikované so širokou verejnosťou, ktorá za tú dobu už tiež prešla vývojom. UŠ bola k nahliadnutiu na mestskej časti Bratislava – Petržalka, čo je v prípade tak závažného projektu krajne nedostatočné. Na rozdiel od Trenčína, hrozí, že rozsahom ešte väčší projekt, ako ten trenčiansky, sa s minimálnou účasťou verejnosti potichu schváli a bude niečím, čo bude v rozpore so záujmami tak obyvateľov, ako aj mesta samotného. Mesto samotné prirodzene nekoná, lebo jeho súčasné záujmy sa týkajú volieb a diskusia okolo závažného projektu, kde je reálna celkom ostrá výmena názorov, by mohla ohroziť pozíciu súčasného vedenia. Zámery v CMC Petržalka nebudú bližšie prezentovať ani developeri, dokonca sa sami snažia projekt čo najviac utajiť. Povedané slovami hovorkyne J&T Real Estate: „Nemáme záujem o to, aby to malo laickú publicitu.“

 

Neviem s istotou povedať, či je ešte nová dokumentácia k nahliadnutiu na MiÚ Petržalka. Ak však áno, treba okamžite žiadať príslušné miesta vo vedení mestskej časti i mesta, aby dokumentáciu široko prezentovali a opäť rozbehli participatívny a pripomienkovací proces. Bratislava by teoreticky mohla mať šancu na vytvorenie vysokokvalitného pravobrežného centra a atraktívnej mestskej štvrte, kde by v princípe neprekážali ani výškové budovy. Môže ísť cestou Trenčína, alebo zahodiť šancu a nechať si vzácnu časť nábrežia zastavať nechceným pomníkom komerčných ambícii niekoľkých developerov.

 

Autor je členom Bratislavského okrášľovacieho spolku

 

Odkazy:

Facebook projektu Trenčín SiTY: https://www.facebook.com/pages/TREN%C4%8C%C3%8DN-si-TY/150432528404357

Územný plán zóny CMC Petržalka (pôvodný): http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=11022602&p1=11037094

Informácia o dokumentácii na MiÚ Petržalka: http://www.appril.com/Stavby/SK/BA/Celomestske-centrum-Petrzalka.aspx#Detail

Pripomienky o.z. Bratislavské ostrovy k zámeru CMC Petržalka: http://www.archinet.sk/Magazine/Clanok.asp?ClanokID=11&VydanieKOD=59&Magazine=forum

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?