Kriminálna kultúra

Autor: Adrian Gubčo | 7.12.2014 o 0:14 | (upravené 8.12.2014 o 18:50) Karma článku: 11,00 | Prečítané:  6398x

Nedávno sa v médiách mihla informácia, že klub Batelier na Továrenskej ulici v Bratislave sa bude sťahovať a možno dočasne zanikne. Škoda ďalšieho kultúrneho priestoru, poviete si. Batelieru však škoda nebude. Ako možno podporovať klub, ktorý privolí na prezentáciu kriminálneho vyčíňania a organizuje podujatia, kde sa okázalo prezentuje vandalizmus, ktorý jeho autori okázalo nazývajú umením, ako aj pozve speváka, ktorý tiež patrí k týmto kriminálnikom? Zbystrite pozornosť hlavne tí, ktorí máte doma pubertálne dieťa, ktoré je veľkým fanúšikom rapera Separa. Možno sa 9.12. bude chcieť váš syn/dcéra vypraviť práve do Batelieru na premietanie graffiti filmu Show Must Go On.

 

O aký film ide? Citujme oficiálny distribučný text: „Show Must Go On (SMGO) je považované za jedno z najlepších graffiti videí v Európe a poznajú ho writers i ne-writers takmer po celom svete. Už roky zachytáva akcie slovenských writers a ich zahraničných fellas v najväčších svetových metropolách i zapľuvaných dierach zabudnutých miest. SMGO Boys navštívili v minulých dieloch všetky zásadné európske štáty, Austráliu či Japonsko, ktoré sa im stalo neskôr osudným. Prešli tri roky a nazbierali ďalší materiál. Vo filme sa môžte tešiť na akcie z krajín ako Brazília, Agrentína, Venezuela, Mexico, India, Thajsko, USA, Rusko a mnoho ďalších. Obsahuje aj známu akciu z Panamských televíznych novín o pomalovanom novučkom metre v Paname, ktoré to schytalo skôr, než prvý krát vošlo do prevádzky. Akciu príjde svojou show podporiť SEPAR, ktorý svojho času s chalanmi aktívne maloval.“  V skratke, partia slovenských writerov („elity“ bratislavskej a slovenskej graffiti scény Dano a Daor, ktorý sa rád prezentuje aj na mediálne známych akciách legálneho maľovania, napríklad pod Mostom SNP) sa vypravila do sveta, aby neničili len Bratislavu, ale aj iné svetové mestá. Nemali by sme si robiť ilúzie, že na svoje maľby dostali povolenie, išlo čisto o vandalské akcie (inak by v tom nebol žiaden adrenalín, všakže). Pri svojej úchylke sa natáčali kamerami, čo spôsobuje orgazmické výbuchy nadšenia pri časti pubertálnej populácie, podporenej klipom a pesničkou Separa, bývalého grafiťáka (pôsobil aj pod rovnakým tagom – podpisom). Dokopy vznikol film, na ktorý sú už v Ticketportali vypredané lístky, keďže sa na premietanie chystá kompletný výkvet bratislavskej „umeleckej“ mládeže.

 

Organizáciou takéhoto podujatia klub Batelier priamo podporuje vandalizmus, keď mládež vidí, že sa môže beztrestne premávať po celom svete, ničiť cudzí súkromný majetok a ešte sa za to zožnú ovácie. Výsledkom je smutný stav, v akom je v súčasnosti Bratislava – graffiti nie sú okrajovou záležitosťou panelákových sídlisk a protihlukových zábran pri železniči či diaľnici, ale pevnou súčasťou centra mesta, sú nimi pokryté mnohé historické pamiatky, čerstvo zateplené domy, MHD (vrátane nových vozidiel, ktoré sú v prevádzke ešte len pár dní), dokonca osobné automobily a dodávky. Z ulíc vyniká Mariánska, v prípade ktorej je vinníkom obchod Rooftop, distribútor sprejov a iných graffiti pomôcok, ktorý sa nachádza na tejto ulici. Tí najodvážnejší a najdrzejší grafiťáci sa už neboja točiť aj za bieleho dňa videá, ktoré ich zachytávajú pri ich „kúskoch.“ Po starej umiernenejšej generácii nastupuje nová, ktorá sa nerozpakuje zavesiť si obrázky, na ktorých grafituje na prostriedky MHD, na verejne prístupný profil na Facebooku. Nakoniec, aj organizátori premietania svojich fanúšikov polovtipne-polovážne upozorňujú, aby v prípade akcie v Batelieri nechali spreje doma, keďže je reálne riziko, že opití frajeri so sprejmi následne zbombia celé okolie.

 

Čo ďalej? Zodpovedný klub by premietanie zrušilo. Ak by k tomu nedošlo, zodpovedné mesto alebo iná autorita by prinútili klub akciu zrušiť. Ak by k tomu nedošlo, tak by na podujatie aspoň poslalo príslušníkov polície, ktorí by celú situáciu monitorovali. A ak by ani k tomu nedošlo, tak odporúčam zodpovedným obyvateľom z okolia, aby v ten večer pozorne sledovali každého mládenca alebo slečnu v mikine s kapucňou, arafatkou, rovnou šiltovkou a ruksakom (bežný outfit, keď sa ide na „akciu“), ktorý bude zamyslene pozerať na fasádu ich domu. A nakoniec, zodpovední rodičia – dávajte si pozor na koníčky vašich ratolestí – aby čoskoro neprišlo mastné zúčtovanie. Lebo beztrestné preháňanie sa so sprejom po meste nebude fungovať naveky. 

 

Galéria

 

Graffiti video jednej z najaktívnejších bratislavských "crews", len pre silné žalúdky. Nižšie túto crew s uznaním spomína aj Separ (resp. jej časť v podobe inej crew SWR).

Separova pesnička propagujúca film Show Must Go On a autorov graffiti. Mimochodom, aj producent Smart je grafiťák. 

Edit: Stránke Graffiti Slovakia sa ospravedlňujem za prehliadnutie zdieľaného odkazu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?